Jak wybrać odpowiedni rębak do drewna?
Wiosenne porządki w ogrodzie, w tym pielęgnacja drzew oraz ich przycinanie, często wiążą się ze sporym bałaganem. Dzięki rębakom do drewna przywrócenie terenu zielonego do porządku będzie szybkie, proste i wygodne. Z urządzeń chętnie korzystają przedsiębiorstwa, które prowadzą wycinki drzew, gdyż zaoszczędzają na tym sporo czasu. Aby jednak maszyna sprawdziła się bez zarzutów w przydomowym ogródku, sadzie czy na polanie, należałoby wybrać właściwy sprzęt. Z uwagi na sporą dostępność maszyn, wybór może nie być taki oczywisty.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rębaka?
Decydując się na zakup rębaka, powinno się przede wszystkim zastanowić, do jakich celów będzie wykorzystywane to urządzenie. Inny sprzęt zalecany jest ogrodnikom, którzy od czasu do czasu pielęgnują swój ogród, a inny dla firm, które będą z maszyny korzystać niemalże każdego dnia. W pierwszym przypadku odpowiednio sprawdzi się rębak do gałęzi elektryczny, którego moc silnika z reguły wynosi nie mniej niż 1,2-2,8 kW. Urządzenie działa cicho, jest lekkie i proste w przenoszeniu, jednak, aby działać, wymaga podłączenia do prądu. Maszyna będzie odpowiednia do mniejszych gałęzi. Znacznie wydajniejszy jest rębak do gałęzi spalinowy, którego moc silnika może wynosić nawet powyżej 6 kW. Często korzystają z niego firmy, gdyż umożliwia rozdrobnienie gałęzi nawet o bardzo dużej średnicy. To urządzenie jest tańsze od elektrycznego odpowiednika zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu. Spalinowy rębak do drewna nie musi być podłączony do prądu, ani ciągnika, przez co zapewnia maksymalną mobilność. Warto również zwrócić uwagę na to, czy mechanizm tnący maszyny został dopasowany do planowanych działań, a także, czy rębak posiada jakieś wbudowane usprawnienia, na przykład moduł automatycznego wciągania gałęzi lub gąsienicę.
Ile kosztuje rębak do drewna?
Cena rębaków w dużej mierze zależy od budowy sprzętu, jego wielkości oraz komponentów, jakie posiada. Maszyny można podzielić na te podstawowe, służące do przydomowych prac pielęgnacyjnych oraz te specjalistyczne, wykorzystywane przez osoby, którym zależy na maksymalnej wydajności i krótkim czasie realizacji prac. Pierwsze z nich można znaleźć za kilka tysięcy złotych – najtańsze oscylują w granicach 2-3 tysięcy, jednak ich jakość może nie zadowalać każdego użytkownika. Taki sprzęt wystarczy, by pociąć mniejsze gałęzie krzewów i niskich drzewek owocowych. Średniej jakości sprzęt można dostać za kilkanaście tysięcy złotych, będzie on już odpowiedni, by w pełni zająć się przydomowym ogrodem. Firmy powinny jednak zainwestować w jeszcze lepszy rębak do drzewa, którego wydajność nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających osób – takie urządzenia kosztują około kilkudziesięciu tysięcy złotych, niekiedy tworzone są pod indywidualne zamówienie i bezproblemowo poradzą sobie z pracami w trudnych warunkach.
O czym pamiętać używając rębaka do drzewa?
Należy mieć na uwadze, że rębak do gałęzi może być sprzętem niebezpiecznym, jeżeli jest wykorzystywany w niewłaściwy sposób. Każda osoba, która obsługuje maszynę, powinna się wcześniej do tego przygotować – przeczytać instrukcję lub wziąć udział w szkoleniu. Jeśli urządzenie wyposażone jest w diody informujące o podłączeniu do zasilania, przed bezpośrednim kontaktem z maszyną, zawsze należy odłączyć rębak. Podczas pracy, powinno zakładać się okulary oraz długie rękawice – powstałe trociny mogą dostać się do oka, co spowoduje spore zagrożenie dla użytkownika sprzętu. Nigdy nie należy przepychać zablokowanych gałęzi rękoma. Po zakończeniu pracy zaleca się, by oczyścić maszynę i odstawić ją w suche miejsce, nie zapominając o jej regularnym konserwowaniu.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie każdej z maszyn, a także jej cenę, w łatwy sposób można dobrać odpowiedni, niedrogi, a skuteczny sprzęt. Tworząc rębaki mocowane do ciągników pod indywidualne zamówienie, należy dopasować je do konkretnego pojazdu, aby moc była kompatybilna, a praca nie sprawiała trudności. W przypadku wątpliwości związanych z zakupem warto skonsultować się bezpośrednio z producentem rębaków, który szczegółowo przedstawi różnice między wybranymi maszynami i doradzi w zakupie właściwej.