Rodzaje i zastosowanie rębaków do drewna
Podczas regularnych prac porządkowych w przydomowym ogrodzie, na boisku czy w miejscach rekreacji, często zdarza się, że konieczne jest przycięcie lub całkowite wycięcie krzewów bądź drzew. Po zakończeniu pielęgnowania terenów zielonych okazuje się, że na całym obszarze pracy pozostały gałęzie. Można je dokładnie wyzbierać, jednak będzie to czasochłonne, a możliwości późniejszego zastosowania tych gałęzi będą bardzo małe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rębaków do drewna i gałęzi, dzięki którym błyskawicznie można pozbyć się problemu.
Czym jest rębak do drewna?
Szczegółowe zastosowanie rębaków zależy przede wszystkim od ich budowy oraz modelu. Niemniej jednak przeznaczenie maszyny jest dość proste – ma ona służyć do rozdrabniana gałęzi oraz kawałków drzew. Rębaki wyposażone są w komorę z nożami, do której trafia materiał drzewny oraz w komin po drugiej stronie maszyny, którędy wyrzucane są powstałe zrębki. Pocięte na kawałki drewno można wykorzystać jako opał, ściółkę lub przeznaczyć je na produkcję papieru. Budowa każdej z maszyn nieco różni się w zależności od posiadanego mechanizmu tnącego, a także sposobu, w jaki rębaki są zasilane. Inne urządzenia wykorzystywane są przez osoby prywatne, a z innych korzystają przedsiębiorstwa.
Jaki mechanizm tnący mają rębaki do drzew?
Jest kilka rodzajów mechanizmów, które montowane są w urządzeniach. Wyróżnić można między innymi rębak tarczowy oraz bębnowy. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, wyposażony jest w tarczę z ostrzami, która poruszając się w jednej płaszczyźnie koła, tnie drewno na mniejsze kawałki. Rębaki bębnowe mają natomiast bęben, który również posiada ostrza, jednak ma mniej ograniczone ruchy i może poruszać się w ruchu walca. Producenci proponują również rębak bijakowy, w którym drewno jest najpierw miażdżone, rębak z walcem zębatym o sporej wydajności, a także rębak z turbiną. Popularny jest również rozdrabniacz do gałęzi, który wykorzystuje się przede wszystkim do usuwania z terenu znacznie mniejszych kawałków drewna. Innymi mechanizmami, które można spotkać w tego typu urządzeniach, są noże ślimakowe.
W jaki sposób zasilane są rębaki do drewna?
Oprócz mechanizmu tnącego niezwykle ważny jest sposób, w jaki maszyny są zasilane. Decyduje to o ich mocy, a w tym też o zastosowaniu. Najpopularniejsze są rębaki ciągnikowe, czyli takie, które łączą się bezpośrednio z ciągnikiem i to dzięki niemu mogą funkcjonować. Zazwyczaj takie urządzenia wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa, które na masową skalę zajmują się wycinką i obróbką drzew. Ten typ maszyny wymaga zakupu lub wynajmu ciągnika, gdyż w przeciwnym wypadku nie będzie można jej zasilić. W lasach lub na większych przestrzeniach można wygodnie przewozić sprzęt, co usprawnia pracę w każdym miejscu. Innym rodzajem urządzenia jest rębak spalinowy, który nie wymaga żadnego połączenia, przez co jest bardziej mobilny. Posiada własny silnik napędzany benzyną bezołowiową. Zatankowany do pełna pozwala na nieprzerwaną pracę przez ponad godzinę, jednak zależy to od pojemności zbiornika oraz zużycia paliwa. Charakteryzuje się bardzo wysoką mocą i może być wyposażony w moduł automatycznego wciągania gałęzi. Tym sposobem w błyskawiczny sposób można oczyścić teren z pozostałości po pracach porządkowych. Ostatni z najpopularniejszych typów urządzeń to rozdrabniacz elektryczny. Jest lekki i cichy, jednak wymaga stałego podłączenia do prądu. Ma nieco mniejszą moc niż spalinowy, dlatego jest to wybór idealny do mniejszych ogrodów.
Wiedząc już, czym różnią się od siebie rębaki, można w świadomy sposób dobrać najodpowiedniejsze urządzenie dla siebie. W niektórych przypadkach na zakupiony sprzęt otrzymuje się nawet kilkuletni okres gwarancji. Daje to pewność udanej inwestycji bez względu na zakupioną maszynę. W zależności od sposobu zasilania, budowy czy zastosowania rębaków, ich cena może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istnieją firmy, które zajmują się wypożyczaniem takich urządzeń zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.